Hood, General Alexander 1st Viscount Bridport of Cricket St. Thomas

Male 1814 - 1904  (89 years)


Personal Information    |    Notes    |    All    |    PDF

  • Name Hood, Alexander 
    Prefix General 
    Suffix 1st Viscount Bridport of Cricket St. Thomas 
    Born 23 Dec 1814 
    Gender Male 
    Died 4 Jun 1904  Royal Lodge Windsor Berkshire England Find all individuals with events at this location 
    Person ID I22131  GrangerMusgrave
    Last Modified 15 Jul 2009 

    Family Hill, Lady Mary Penelope,   b. 3 Sep 1817,   d. 15 Jul 1884  (Age 66 years) 
    Married 2 Aug 1838  St. George’s Church St. George St. Hanover Sq London England Find all individuals with events at this location 
    Children 
     1. Hood, Arthur Wellington Alexander Nelson 2nd Viscount Bridport of Cricket St. Thomas,   b. 15 Dec 1839, St. George Hanover Square, Mayfair, London, England Find all individuals with events at this location,   d. 28 Mar 1924, Lancrosse Vale Guernsey Channel Islands Find all individuals with events at this location  (Age 84 years)
     2. Hood, Hon. Mary,   b. 4 Jun 1846, London Middlesex England Find all individuals with events at this location,   d. 6 Apr 1909  (Age 62 years)
    Last Modified 15 Jul 2009 
    Family ID F14778  Group Sheet  |  Family Chart

  • Notes 
    • General Alexander Hood 1st Viscount Bridport of Cricket St. Thomas was commissioned in 1831 in the service of the Scots Fusilier Foot Guards.
      He gained the rank of Captain in 1836.
      He held the office of Groom in Waiting between 1841 and 1858.
      He gained the rank of Lieutenant-Colonel in 1847.
      He held the office of Clerk Marshal to HRH the Prince Consort between 1853 and 1861.
      He gained the rank of Colonel in the Army in 1854.
      He held the office of Equerry to HM Queen Victoria between 1858 and 1884.
      He gained the rank of Major-General in 1862.
      He succeeded to the title of 3rd Baron Bridport [I. 1794] on 6 January 1868.
      He was created 1st Viscount Bridport of Cricket St. Thomas co. Somerset and of Bronté in the Kingdom of Italy [U.K.] on 6 July 1868.
      He gained the rank of Lieutenant-General in 1871.
      He succeeded to the title of Duca di Bronté [Kingdom of Two Sicilies 1799] on 29 January 1873.
      He gained the rank of General in 1877.
      He held the office of Lord-in-Waiting between 1884 and 1901.
      He was invested as a Knight Commander Order of the Bath (K.C.B.) on 22 July 1885.
      He was invested as a Knight Grand Cross Order of the Bath (G.C.B.) on 23 October 1891.
      He held the office of Deputy Lieutenant (D.L.) of Devon.
      He held the office of Deputy Lieutenant (D.L.) of Dorset.
      He held the office of Deputy Lieutenant (D.L.) of Somerset.
      In 1901 he was forced to sell Cricket St. Thomas (to F. J. Fry) due to the 'rascality' of his solicitor.
      He held the office of Honorary Equerry to HM King Edward VII between 1901 and 1904.


Home Page |  What's New |  Most Wanted |  Surnames |  Photos |  Histories |  Documents |  Cemeteries |  Places |  Dates |  Reports |  Sources